Laureáti Rajlichové neusnuli na vavřínech

21.01.2014 19:25

    Jednou z nejdůležitějších společenských akcí v  Brně bývá každoroční udělování Cen města Brna za výraznou činnost nebo dílo, obohacující některou oblast či více oblastí veřejného života a přispívající k posílení dobrého jména Brna. Bylo tomu tak i v úterý 21. ledna 2014, kdy byla Cena města Brna 2013 udělena dvanácti osobnostem.

    Rád při této příležitosti připomínám dvě osobnosti z jedné rodiny, kterým se této vysoké pocty dostalo v minulých letech a kteří jsou dodnes stále uznávanými tvůrci. Oběma se stal osudem grafický design ve sféře tvůrčí i organizační. Nyní už bezmála čtyřiadevadesátiletý Jan Rajlich senior obdržel Cenu města Brna za výtvarné umění v roce 1995, jeho syn Jan Rajlich junior v roce 2001. Bez jejich výrazného podílu by nevzniklo brněnské Bienále užité grafiky, jehož první ročník se uskutečnil před 50 lety, v roce 1964. Oba jsou také stále aktivními členy mnohaoborového uměleckého Sdružení Q, se kterým loni v létě vystavovali na velké výstavě v Záhorské galerii v Senici. Nejnovější číslo Almanachu Q/11 „Quinta essentia“, které redakčně a graficky připravil Rajlich junior, uveřejňuje vedle literárních a výtvarných děl 80 autorů ze Sdruženi Q mj. i zatím poslední koláž Rajlicha seniora nazvanou Kolám, koláš, kolá, kolají, kterou vytvořil loni.

    Jan Rajlich junior je od roku 1996 vedoucím Odboru průmyslového designu v Ústavu konstruování na Fakultě strojního inženýrství VUT. Loni už počtvrté přednášel a byl v porotě mezinárodní designérské soutěže na Tchajwanu a prezentoval svou novou plakátovou tvorbu na mezinárodních výstavách v St. Louis a Fort Collins v USA, v Lipsku, Sofii, v tureckém univerzitním městě Kütahya, v čínském Chia-Nan, v japonském městě Ogaki a na bienále v bolivijském největším městě La Paz. Je zastoupen i na mezinárodních výstavách plakátů Verdi / 200. výročí, která byla instalovaná v Praze a závěrem roku v Janáčkově divadle v Brně, a Bulharská písmena – Evropská abeceda, která má mít po loňské české premiéře v Plzni a v Kroměříži reprízu letos na jaře v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.

    Na dokončení čeká kniha osobních vzpomínek a pohledů na události a osobnosti Brno – černá bílá, kterou senior pokládá za pokus o zaznamenání své stopy v uměleckém životě v Brně od konce čtyřicátých let 20. století. Měla by mít stovku třístránkových kapitol s  dokumenty a reprodukcemi kreseb i obrazů. Mezi titulky kapitol čteme mj. U všeho byli básníci, Brněnská výtvarná obec, Desucharizace, Bienále Brno – jeho vznik a první kroky, František Foltýn a ti druzí, Osudy Procházkova Prométhea, Vincenc Makovský, Jaromír Tomeček, Nad Brnem zářila Kometa, Polsko soused nejbližší… Na konečné podobě se zájmem očekávaného díla se junior podílí jako autor vizuální koncepce, obálky i grafické úpravy. Oba čeká náročná práce. Nejen oba autoři by uvítali sponzory, aby se tato kniha mohla co nejdříve dostat do rukou čtenářů.

BOHUMIL HLAVÁČEK
 

Kontakt

SYNDIKÁT NOVINÁŘŮ JIŽNÍ MORAVY Mečová 368/5
Brno
602 00