O budoucnosti EDU se letos rozhodne

20.02.2014 16:30

    Letošní rok je rozhodující pro budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany. Sdružení právnických osob a obcí Energetické Třebíčsko připravilo strategii k tomu, jak vzít za slovo novou vládu a okamžitě s ní zahájit jednání.

    Koaliční smlouva říká, že pokud to bude hospodářsky výhodné, podpoří dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Zároveň se strany dohodly, že považují za důležité zajištění provozu Dukovan i po roce 2025, a to i s alternativou dostavby nového bloku. Je nejvyšší čas k závaznému rozhodnutí o vzniku nového 5. bloku tak, aby začal vyrábět současně s ukončením provozu staré dukovanské jaderné elektrárny. Proces od schválení přístavby bloku po start výroby elektřiny v něm trvá asi 15 let.

    Energetické Třebíčsko dokončuje argumentář k vyjednávání s důležitými lidmi k rozhodnutí o dostavbě nového dukovanského bloku. Taky o prodloužení životnosti dosavadních čtyř 500megawattových bloků, které jsou nyní ve výborné kondici, i po roce 2025, pokud to bezpečnost a ekonomika produkce dovolí.

    Bloky nabíhaly do provozu postupně v letech 1985 až 1988 – původně na třicet let užívání, což bude už v příštím roce. Ve světě se však jaderné elektrárenské výrobní bloky modernizují k prodloužením jejich životnosti o dvacet až třicet let. Dukovany už mají v tomto směru technicky našlápnuto. To ale neznamená, že prodlužování mohou dělat do nekonečna. Tento největší zaměstnavatel v nezaměstnaností nejvíce postiženém okrese Vysočiny chce mít do té doby na startu nový velký energetický zdroj také jako obživu pro současnou až tisícovku vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.  (vž)

Kontakt

SYNDIKÁT NOVINÁŘŮ JIŽNÍ MORAVY Mečová 368/5
Brno
602 00